Márta Ladjánszki & Zsolt Varga: LetMeC

17.09.2020 - 18.09.2020 Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica

textilná a naturistická verzia predstavenia

 

Koncept predstavenia LetMeC začal vznikať už počas Mártiných štúdií choreografie. Neskôr ho rozvíjala s tanečníkmi Derida Dance Center na dvojtýždňovej tvorivej rezidencii v Sofii. Hudobno-tanečná kompozícia sa vytvára v citlivom dialógu s priestorom a publikom. Vďaka neobmedzenému množstvu diváckych reakcií je každé predstavenie iné, aj keď stojí na pevnej a jasne danej základnej štruktúre.

Koncept/Choreografia: Márta Ladjánszki
Hudobná skladba: Zsolt Varga
Performeri: Ladjánszki Márta, Varga Zsolt
Podpora: L1 Association, EMMI, NKA, Derida Dance Center, Fabrik Potsdam, Műhely Alapítvány, Virtual Association of Naturists (NaVKE)

 

Márta LADJÁNSZKI vyštudovala klasický balet, prácu na gymnastickom aparáte, jazzový a moderný tanec v Budapešti a vo Viedni. V roku 1996 spoluzaložila skupinu súčasného tanečného divadla KOMPmÁNIA, kde pôsobila ako performerka a choreografka zároveň. V roku 2001 vstúpila do občianskeho združenia L1 a odvtedy pôsobí ako jej umelecká zástupkyňa. Ako choreografka a tanečnica na voľnej nohe v Budapešti neustále hľadá príležitosti, ako predstaviť svoju prácu v oblasti súčasného tanca tým, ktorí sú otvorení a zaujímajú sa o jej umelecké diela a postoje k ľudskému telu.
Inšpiráciu nachádza priamo v samotnom tele - transformuje vnútorné myšlienky do viditeľných informácií. Ladjánszki je silno presvedčená o tom, že každý sme iný (nielen fyzicky) a práve o to je náš život bohatší. A toto je dôvodom, prečo v každom svojom diele oslavuje telo.

Zsolt VARGA je hudobník, skladateľ, multiinštrumentalista, zvukový a pohybový umelec z maďarskej Budapešti. Začínal ako saxofonista hrajúci improvizovanú hudbu s budapeštianskymi MCLoecky a Balvanyos Ensemble a jeho záujem sa čoskoro presunul na vytváranie hudby / zvukov s umelcami a pre umelcov z rôznych oblastí, ako je literatúra, vizuálne a pohybové umenie. Okrem účasti na niekoľkých maďarských projektoch elektronickej a elektroakustickej hudby ako Desert Chaos a Limited Timpani, hrania vo funkovej kapele a free jazzovom big bande McTrippenTrop, sa v posledných rokoch zameriava hlavne na spoluprácu so súčasnou tanečnicou a choreografkou Martou Ladjanszki ako pohybový umelec a skladateľ / hudobník. Od roku 2011 je pán Varga s veľkým potešením predsedom Združenia nezávislých umelcov L1.

 

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia - hlavný partner projektu O umeni tela 2020.

Foto: Katarína Baranyai

arrow leftarrow right