14.06.2019 Záhrada - Centrum nezávislej kultúry, Banská Bystrica
Je úplne jedno, kde sa zajatec svojho strachu nachádza. Jeho cela nemá východ a jeho situácia východisko. Strachom z toho, kým sme, si svoju celu nosíme neustále so sebou a jediný svet, ktorý nám tak zostáva, je svet našich predstáv o tom, aké by to bolo, keby...
V arabskom svete má slovo Habibi, používané hlavne na označenie jedincov mužského rodu, význam miláčik alebo môj milovaný. Tanečné dielo Habibi Problem rakúskej choreografky Helene Weinzierl bolo inšpirované skutočným príbehom dvoch iránskych gay tínedžerov a ich problémov s láskou založených na jej neakceptovateľnej inakosti. Zatiaľ čo jeden z nich bol za to, kým je odsúdený a popravený vo svojej vlastnej krajine, druhý musel v európskom exile čeliť hrozbe deportácie.
Slovenský choreograf Yuri Korec, ktorý bol spoluautorom a performerom pôvodnej verzie tohto diela, prezentuje nanovo vytvorenú tanečnú performanciu Habibi 2196-18 v kontexte otázky inakosti v našom regióne.
Réžia a choreografia: Yuri Korec
Choreografia a performancia: Lukáš Zahy
Dramaturgia: Jakub Turčan
Hudba: Oliver Stotz
Svetelný dizajn: Jojo blue
Video: Markus Huber
Video animácia: Petra Hinterberger
Grafický dizajn: Ivana Kleinova
Námet: Helene Weinzierl, Erich Rudolf, Yuri Korec
Koprodukcia: Cielaroque/Helene Weinzierl
Produkcia: Skrzprst, o.z.
Premiéra: 10. december 2018, TICHO a spol., Bratislava
Yuri Korec
Počas pôsobenia v paneurópskom priestore ako tanečník a choreograf spolupracoval s mnohými renomovanými tanečnými umelcami, okrem iných s Helene Weinzierl (AT), Rafaele Giovanolla (DE), Stephanie Thiersch, Stephanie Schober (UK). Je spoluautorom medzinárodne ocenených tanečných filmov, Deň (2004), Darkroom (2008) a VoiceS (2010). V súčasnosti Je pedagógom na VŠMU v Bratislave a svoje umelecké spolupráce uvádza pod zoskupením Yuri Korec & Co. Z jeho posledných diel treba spomenúť duet d-BODY-m (2017), ktorý má za sebou úspešné slovenské i zahraničné turné. Yuri je aj prvým terapeutom somatickej metódy RolfingⓇ, štrukturálna integrácia na Slovensku. Svoj doktorandský výskum v oblasti telesnosti a performancie zúročil vo svojom sóle s názvom Nesólo (2018). Habibi 2196-18 je novou verziou predstavenia Habibi Problem (2008, Cielaroque/Helene Weinzierl).
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia - hlavný partner projektu O umení tela 2019.
Foto: Eva Rácová