WorkShoW #28:
Antoinette Helbing - Variácie blízkosti

25.10.2019 - 27.10.2019 Záhrada - Centrum pre nezávislú kultúru, Banská Bystrica

 

25. október 2019 
Antoinette Helbing: How to be/loved - Perspectives

Publikum je usadené tak aby obklopovalo dvoch performerov, muža a ženu. Ich telá pulzujú, narážajú do seba, zatiaľ čo rozprávajú o svojej rodinnej situácii. Pohyb a text sa vzájomne dopĺňajú, niekedy si navzájom protirečia a tým vytvárajú zaujímavý a komplexný výraz. V ďalšom okamihu sa zas nakláňajú k sebe, odpočívajú, podporujú sa, dôverujú si až do momentu keď jeden z nich padne.

 

Duet sa zaoberá zložitosťou rodinných vzťahov a ich rozporuplnosťou.

Chceme aj nechceme si v nich byť blízki. Chceme aby sa ostatní členovia rodiny zúčastňovali na našom živote ale nie vždy. Možno najzaujímavejším rozporom je to, aké ťažké môže byť prijímanie lásky, ktorú chceme a najviac potrebujeme. 

 

Zároveň sa toto tanečné dielo venuje téme komplexnosti a hrá sa s vnímaním diváka. Zakaždým, keď sa nejaká situácia medzi performi ustáli, následná náhla zmena mení perspektívu diváka. Publikum musí neustále prehodnocovať to, o čom si bolo pred chvíľou isté.

 

Choreografia: Antoinette Helbing
Performeri: Antoinette Helbing & Jan Vesala
Hudba: Christoph Scherbaum
Svetelný dizajn: Lya Lundsager
Koprodukcia: Random Collision Groningen (NL)


Antoinette Helbing je nemecká tanečnica pôsobiaca v Kodani. Jej choreografické diela  “How to be/loved” (2013) a “Re-Dream” (2016) boli uvedené v Holandsku, Rusku, Dánsku, Švédsku, Nórsku, Grónsku, Faerských ostrovoch a na Filipínach. V spolupráci s filmovým umelcom Janom Vesalom vytvorila ocenené filmy "BANG" a "Re-Dream". Popri choreografii a výučbe pracuje ako tanečnica na voľnej nohe a prednáša na Univerzite Nordic Art a Dance Houses and Companies.

 

 

26.-27. október 2019
Antoinette Helbing: Variácie blízkosti

Rovnako ako predstavenie, aj workshop sa zaoberal témou blízkosti.

Blízkosť k sebe a blízkosť k iným ľuďom. Antoinette sa podelila o svoju každodennú prax, ktorá jej slúži ako nástroj na priblíženie sa k stavu pohotovosti a dostupnosti.

Rozpracovali sme aspekty z predstavenia - opierať sa o steny, proti sebe, hrali sa hry a skúmali, ako by mohlo hľadanie blízkosti aj znieť.

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia - hlavný partner projektu O umeni tela 2019.

Foto: Eva Rácová

arrow leftarrow right