Lucia Kašiarová & Martina Hajdyla Lacová - Solo for Body II.
10.05.2013 - 12.05.2013 Záhrada - Centrum pre nezávislú kultúru, Banská Bystrica
10. máj 2013
ME-SA, Peter Šavel, Stano Dobák: Much More Than Nothing
Zdravě šílené a spontánní představení Much More Than Nothing si pohrává s myšlenkou manipulace. Jakkoli zanícení a angažovaní, tanečníci „jenom” plní nesplnitelné – a to na 150 procent! Plnění absurdních úloh je pasivizuje v jejich osobních volbách, stejně tak jako jsou zcela vyčerpaní po každém zadání.
Na pozadí toho se objevuje věčné škádlení mezi Slováky a Čechy. Lechtivá hra s identitou a nacionalismem. Vtipná, drzá a trpce sebekritická. A to v podání generace umělců, kteří se narodili v Československu, vyrostli v Čechách a na Slovensku a dnes žijí všude možně po Evropě.
Koncept: Stano Dobák, Peter Šavel
Účinkují: Martina Hajdyla Lacová, Lucia Kašiarová, Tereza Ondrová, Andrea Opavská, Karolína Hejnová a Jaro Viňarský
Světla: Jiří Hajdyla
Kostýmy: Masha
Představení vzniklo v rámci rezidenčního programu Studia ALTA za podpory Nadace život umělce.
Projekt byl vybrán mezi 20 „Priority Companies 2013“ networku Aerowaves
(…) Setkání těchto šesti tanečníků na jednom jevišti se ukázalo být perfektní volbou. Každý z nich je výraznou osobností a zároveň na sebe vzájemně dokáží citlivě reagovat.
(…)Představení je kompaktní, a i přes to, že nemá žádný konkrétní děj, je plné akce a proměn. Hra a náhoda jsou hlavním principem. Divák někdy neví, koho sledovat dříve, každopádně jako celek působilo představení uceleně a hlavně, byla to velká zábava. Choreografické duo Peter Šavel a Stano Dobák přivezlo do Čech svěží vítr: moderní způsob tvorby, skvělý tanec, humor a nadsázku. (Petra Dotlačilová, Taneční aktuality)
(…)V Much more than nothing sa hlavná pozornosť sústredila na účinkujúcich performerov. Spoluprácu Terezy Ondrovej, Andrei Opavskej, Lucie Kašiarovej, Martiny Hajdyli Lacovej, Karolíny Hejnovej, Petra Šavela a Jara Viňarského totiž možno trochu nadnesene označiť za akýsi All-Stars výber českej a slovenskej nezávislej tanečnej scény. Ich predstavenie charakterizoval aj zmysel pre nadhľad nad sebou samým a pohrávanie sa s ironizáciou.(...) (Miroslav Zwiefelhofer, KioSk)
Stanislav Dobák
Vystudoval konzervatoř J. L. Bellu v Bánské Bystrici a v roce 2010 absolvoval na P.A.R.T.S. v Bruselu. V letech 2007 – 2010 tančil v choreografii “Hands” W. Vandekeybuse. Od roku 2009 intenzivně spolupracuje s D. Zambranem – tančil v představení „SHOCK“ (2009) a působí jako jeho pedagogický asistent. Momentálně zkouší novou choreografii s Pierrem Droulersem. Společně s Peterem Šavelem vytvořili tři autorské duety.
Peter Šavel
Absolvent bakalářského programu na VŠMU v Bratislavě (pedagogika moderního tance) a P.A.R.T.S. v Bruselu v roce 2010. Tančil v projektech významných slovenských i zahraničních tvůrců, mj. T.Hauerta, S.Sanchis, D. Zambrana, W. Vandekeybuse nebo A. T. de Keersmaeker. Po přijetí na P.A.R.T.S. se začal věnovat vlastní tvorbě. Duet „One for you, two for me“, který vytvořili společně se Stanislavem Dobákem, byl vybrán na prestižní festival Aerowaves. V současné době žije a tvoří v Bruselu, kde pracuje se skupinou Body Talker a choreografem Pierrem Droulersem.
ME-SA
Nezávislá taneční skupina ME-SA vznikla v srpnu roku 2008 jako logické pokračování v té době dvouleté spolupráce choreografky Ji-Eun Lee a česko-slovenské trojice tanečnic Hany Kalouskové, Martiny Hajdyly Lacové a Karolíny Hejnové (Párové). V květnu 2009 uvedla trojice tanečnic autorský site – specific projekt Echoes v Synagoze na Palmovce, který byl oceněn Cenou diváka na České taneční platformě 2010. V sezoně 2010/2011 oslovila ME-SA ke spolupráci slovenské uskupení Debris Company a českou choreografku Lenku Vágnerovou; zároveň našla skupina stálou scénu v rámci rezidenčního projektu Studio ALTA - Hala 30 v pražských Holešovicích, kde pracuje dodnes. ME-SA prezentovala své projekty na festivalech Česká taneční platforma, Tanec Praha, Malá inventura, Edinburg Fringe Festival ad. Zakládající členka ME-SY Martina Hajdyla Lacová byla dvakrát nominována na Tanečnici roku (2011, 2012) a její autorské dílo Solos /part III/ získalo nominaci na Taneční inscenaci roku 2012.
11.-12. máj 2013
Lucia Kašiarová & Martina Hajdyla Lacová: Solo for Body II.
Tréning:
- ako pracovať so svojim telom čo najefektívnejšie
- ako uvoľňovať napätie tam kde nie je potrebné a pritom neubrať z fyzikality tanca
- ako rozvíjať technické možnosti a pritom nestrácať osobitosť vo svojom pohybovom prejave
- ako využívať pôsobenie gravitačnej sily k pohybu v priestore a pritom nestrácať kontrolu nad svojím telom
Solo for Body:
- dokážem byť sám/sama v priestore?
- ako dlho?
- je to zábava byť „len“ sám/sama so sebou?
- nakoľko ma zadanie z vonku obmedzuje a nakoľko mi ponúka slobodu?
- dokážem rozoznať vlastné tendencie v pohybe?
- dokážem ich nabúrať?
- ako ovplyvňuje pohyb moje pohlavie, môj charakter?
Dojmy účastníkov workshopu
„Zaujímavé vidieť a pracovať s dvojicou tanečníčok, ktoré sú absolútne odlišné.
Odlišné v tanečnej energii a v spôsobe tvorby.
Napriek tomu sa však vhodne dopĺňali a výsledkom bol rôznorodý ale veľmi kompatkný celok.
Doobedné hodiny súčasnej techniky sa vystriedali s tvorivou prácou plnou improvizácie a výskumu.
Od hovoreného slova cez divadlo až po tanec sme kreovali vonku v záhrade, vnútri v divadle a večer sme zavŕšili bujnou diskusiou pri pojedávaní grilovaných krídelok, ci stehienok.
Stále hovorím, všetko je to o ľuďoch.....a tí tam boli." - Katka
***
„Pozerám si s odstupom času video záznam i fotky z workshopu a nemôžem sa zdržať smiechu. Bol to nádherne strávený čas a je vskutku škoda, že to človek nemôže tak naozaj druhým sprostredkovať. Niekto neznámy si pozrie to video a pomyslí si, že banda psychopatov :) A pritom tie navonok najpodivnejšie vyzerajúce veci boli tie najzaujímavejšie. Samozrejme sme si užili aj správny technický tréning ako má byť a dievčatá nás neobrali ani o pôžitok z krásnych zostáv, ale to najzaujímavejšie sa dialo rozhodne až potom. Aj tento rok prišli s papierikovými „hrami“, ale tentokrát nám predostreli omnoho sofistikovanejšou verziou, ktorá nám rozšírila obzory a ešte nás aj všetkých skutočne pobavila (som fakt zvedavá čo bude v 3. verzii :). Tvorivá časť workshopu zanechala v mojom mozgu stopy, lebo ma prinútila používať časti, o ktorých existencii som tušila len z anatómie. Zadania, ktoré nám dávali boli fakt ťažko prevediteľné ale zároveň nesmierne zábavné a to rovnako z pohľadu či už ste boli ich vykonávateľom, alebo zrovna pozorovateľom (byť pozorovateľom bolo miestami dokonca ešte zaujímavejšie) . Workshop mal zároveň aj veľa praktických stránok do života, medzi ktorými bolo objavovanie toho, aké životné stratégie zvoliť pri snahe zbaviť sa svojich pozorovateľov. Bol to nepochybne víkend plný poznávania (priam výskumu!), zábavy (smejete sa často a veľa :) a ešte bol k tomu strávený s veľmi príjemnými ľuďmi. Čo viac si priať. A ak vybrať pieseň, ktorá ho uchopí tak to budú rozhodne Šaty od Mariky Gombitovej :)" - Bára I.
***
„Mne sa najviac páčili tie tanečné tréningy, čiže to čo sme robili vždy na začiatku, a bolo to super, tá Matina variačka bola parádna, ale aj lucine rozohriatia boli super. Aj som si trochu hlavu precvičil.
Také tie divadelné a psychologické veci ma moc nebavia, takže ani neviem či to robili dobre alebo zle. Ja som taký plytký, ja idem skôr po prostom pohybe samom o sebe.
No a ešte jedna vec, napríklad je to fajn, že je taká tá demokracia, a všetko je to také uvolnené, ale napríklad keď som na workshope s niekym starším a kto to robí už dlho a má v tom prehľad (napríklad sa tam dostáva už aj Danko Raček) - tak tam vôbec nie sú také tie veci - že : ja neviem ako to bude, to robím prvý krát, atď., ale celé to spraví dobre a bez zaváhania a s rozmyslom, a to sa mi naozaj páči." - Michal S.
***
„Workshop s Luciou a Martinou otvorilo bezkonkurenčné predstavenie Much more than nothing, pri ktorom som kvôli záchvatom smiechu celý čas sedela v kŕči a nadýchla sa až na konci. Z energie sa neupustilo a pokračovalo počas celého víkendu. Mali sme možnosť byť kreatívni, otvoriť sa pred ostatnými, ponamáhať mozgové bunky pri fixovaní variácie, či zobudiť ochabnuté svaly. Dostali sme priestor pre skúmanie ostatných aj samých seba, možnosť ochutnať niečo z princípov zo spomínaného predstavenia. Počas víkendu som sa výborne zabávala a popritom sa mnoho nového naučila. Ďakujem SKOK-u a verím, že si to v tejto zostave ešte zopakujeme. Hodnotenie: 10 z 10!" - Jana H.
Foto: Ján Chmelík