WorkShoW #19:
Stanislav Dobák & Jamie Lee - Dis-ease

2018-02-16 - 2018-02-18 Záhrada - Centrum pre nezávislú kultúru, Banská Bystrica

 

16 February 2018
Stanislav Dobák, Jamie Lee & Ofer Smilansky: Dis-ease
premiere

 

Umelecký tvar, pre ktorý východiskom je nikdy neutíchajúce masírovanie prirodzeného ľudského sklonu obávať sa. Telo vystavené strachu sa stáva zároveň jeho poslom. Náznak hravého odľahčenia v názve predstavenia (…) Je možné sérum pre tento v súčasnosti už globálny neduh?

 

Strach je všadeprítomným podnetom v spoločnosti, v ktorej žijeme. Teror, infekcia prechádzajúca od jedného človeka ku druhému. Ide o podstatnú súčasť mechanizmu prežitia ukotvenú v našom tele. No život v neustálom strachu zaplavuje náš organizmus “hlodavými hormónmi”, môže poškodiť zdravie a ovplyvniť spôsob, akým premýšľame a následne rozhodnutia, ktoré robíme. Očakávanie teroru ovplyvňuje naše správanie, vytvára nákazlivú bariéru pre schopnosť uvažovať zdravo. Emocionálna skúsenosť totiž premieňa našu osobnosť, temperament, náladu a môže vyústiť až do psychického vyčerpania. Strach narastá a prosperuje ako živý organizmus. Telo sa tak stáva iným, pretože má schopnosť meniť formu a tvarovať sa nie vzhľadom na nás, ale vzhľadom na prostredie, v ktorom sme. A negatívne myšlienky uviaznu v labyrinte, ktorý sa ďalej šíri na druhých častokrát bez toho, aby sme si to uvedomovali.

 

Predstavenie je prepojené trojuholníkovou štruktúrou tela, zvuku a svetla.
Biofyzikálnu nositeľnú technológiu The Xth Sense™ vytvoril Marco Donnarumma.

Tanec: Jamie Lee
Zuvkový a svetelný dizajn, technológie: Ofer Smilansky
V spolupráci: Stanislav Dobák

 

17 February 2018
Ofer Smilansky: Givinit
audio-vizuálna performance

 

17-18 February 2018
Stanislav Dobák & Jamie Lee: Dis-ease Workshop

 

Workshop pozostával z dvoch častí.

V prvej polovici Stanislav previedol účastníkov cez warm up, technickú a improvizačnú časť. Zameral sa na zručnosti, ktoré považuje za najdôležitejšie pohybové nástroje pre tanečného umelca. Tieto nástroje sám používa vo svojom pohybovom slovníku, improvizácii a choreografickej práci. Počas workshopu sa preskúmali prvky fokusu, dynamiky, dôvery a kontroly kontaktu s podlahou.

V druhej časti workshopu previedla účastníkov Jamie Lee cestou, ktorú vytvorila a zažila počas tvorivého procesu na predstavení 'Dis-ease'. Účastníci mali príležitosť riadiť sa prostredníctvom rôznych telesných experimentov, pracujúcich so svalovou pamäťou a psychologickým stavom mysle "Dis-ease".

 

 

Supported using public funding by Slovak Arts Council - the main partner of the project O umeni tela 2018 Nebojme sa tanca!.

Photo: Eva Rácová

 

arrow leftarrow right