18.07.2016 - 28.07.2016 Stanica Žilina - Záriečie, Žilina
workshop spájajúci tanec a svetlo
Workshop špecifickým spôsobom prepája prax tanečníkov, hercov a svetelných dizajnérov. Vytvára jedinečný priestor na zdieľanie a vzájomný dialóg účastníkov k pochopeniu procesu umeleckej tvorby a výmeny informácií na viacerých úrovniach: verbálnej, fyzickej, osobnej a technologickej. Tento pohybový workshop predstavuje miesto sústredenia, kde sa výzvy fyzického prejavu zlievajú s predstavivosťou vo vzťahu k svetelnému zdroju.
Inšpiráciou k uvažovaniu o práci s telom a telesnosťou je fenomén prekladu ako nástroja prepojenia plurality kultúrnych identít a podstaty ľudského rodu vychádzajúcej z jednoty. Telo slúži ako objekt výskumu vo vzťahu k svetlu a tvorivej práci svetelného dizajnéra. Tá spočíva v schopnosti vytvárať nové priestory a objekty vďaka zámernému nasmerovaniu svetelných častíc a vĺn.
Umenie svietenia vychádza z pochopenia tmy ako neprítomnosti svetla a jeho formujúceho potenciálu. Z teoretického hľadiska ide o výskum tela a jeho možností vyjadrenia sa vo vzťahu k detailom osvetľovaného objektu. Svetlo je chápané ako vyberaná alchýmia, ktorá v sebe zahŕňa rôznorodé oblasti, ako napríklad fyziku, dejiny umenia, filozofiu či fyziológiu.
Zámerom workshopu je sústrediť sa na detaily tela, nie však v zmysle ich krásy a fyzického vyžarovania, ale v zmysle ich schopnosti označovať niečo hlbšie, živé a jednoduché. Telo, ktoré vstupuje do tvorby, a prostredníctvom nepohodlných polôh zotrváva v nerovnováhe, dokáže vytvoriť nádherné figúry.
Workshop je o objavovaní, improvizácii a tvorbe: nezáleží na zručnostiach, ale na schopnosti rozvíjať predstavivosť účastníkov a účastníčok cez premenlivé prostriedky. Workshop je určený pre tanečníkov a hercov ako aj mímov, cirkusantov, bábkohercov či zvedavých klaunov. Každý bude mať možnosť podielať sa na tvorbe vlastného i kolektívného beštiáru.
Umelecká riaditeľka Dame de Pic, choreografka a performerka Karine Ponties vytvorila doposiaľ tridsať tanečných predstavení jednak pre svoju skupinu ako aj pre d'alšie zoskupenia. Niekoľko z nich bolo ocenených významnými cenami, napríklad Mirliflor (Zlatá Maska za najlepšie súčasné tanečné predstavenie v Rusku), Holeulone (najlepšie tanečné predstavenie frankofonnej časti Belgicka) a Brutalis (cena SACD). Jej práca je charakterizovaná zmyslom pre absurditu, objavovanie intimity a tlmočenie vzťahov.
Narodený vo Francúzsku v roku 1977, Guillaume Fromentin získal titul v štúdiách modernej literatúry a muzických umení. Ako svetelný dizajnér vytvoril koncept a grafický dizajn pre niekoľko predstavení zoskupenia Spectaculaires – Les allumeurs d’images/Groupe Dushow (from 1999-2009). V rokoch 2000-2007 bol javiskovým manažerom a svetelným dizajnérom v Grand Logis – Théâtre Bruz (Rennes).
Foto: Jaro Viňarský, MaxVd, Natália Zajačiková